Co jest dziwnego w Spongebobie i Scooby Doo? 5 zaskakujących teorii o bajkach z Twojego dzieciństwa

 

Czasem fajnie jest wrócić do bajek z dzieciństwa.

Ale wiąże się z tym pewne ryzyko. 

Można odkryć coś, na co nie jest się gotowym.

Przed Wami kilka teorii spiskowych o bajkach, które każdy kiedyś oglądał. Tylko nie mówcie, że nie ostrzegałam.

 

1. Spongebob Kanciastoporty

Kojarzycie tego żółtego gościa, który wygląda jak ser, ale jest gąbką?

Kooocham Spongeboba! I jestem całkowicie oczarowana Gacusiem, który jest najsłodszym, kreskówkowym zwierzątkiem domowym ever!

Gdyby ta bajka nie wydawała wam się sama w sobie dziwna, oto do czego doszli fani gąbczastego Boba:

Co jest dziwnego w Spongebobie i Scooby Doo? 5 zaskakujących teorii o bajkach z Twojego dzieciństwa!

 

Jedna z teorii spiskowych głosi, że świat przedstawiony w bajce powstał na skutek wybuchu bomby atomowej.

Wskazywać na to miałaby nazwa podwodnego miasta- Bikni Dolne, kojarząca się z atolem Bikini, gdzie podczas II wojny światowej przeprowadzano testy broni jądrowej. Podobno sam scenarzysta kreskówki potwierdził, że wszystkie postaci i ich niezwykły świat są wynikiem popromiennych mutacji. Najs.

Co jest dziwnego w Spongebobie i Scooby Doo? 5 zaskakujących teorii o bajkach z Twojego dzieciństwa

Inna mniej popularna teoria spiskowa mówi, że Spongebob i jego przyjaciele reprezentują 7 grzechów głównych.

Według tej teorii Spongebob uosoabia pożądanie (nie tak dosłownie, ale Sponegbob przecież kocha wszystkich wokoło), Skalmar gniew (szybko się irytuje i pała nienawiścią), Sandy pychę (często chełpi się pochodzeniem), Pan Krab chciwość (ma obsesję na punkcie pieniędzy), Plankton zazdrość (jest zazdrosny o restaurację Pana Kraba i chce wykraść przepis na Kraboburgery), Gacuś obżarstwo (ekspresowo pochłania wielkie góry jedzenia), a Patryk lenistwo (jest leniwy i baaardzo powolny).

Prawda czy nie, mnie to w jakimś stopniu przekonuje. 😉

2. Pinky i Mózg

Pamiętacie jeszcze duet myszy doświadczalnych, które chciały przejąć władzę nad światem?

Jak to zwykle bywa, jedno z nich jest genialnym przywódcą, a drugie mniej genialnym giermkiem.

Co jest dziwnego w Spongebobie i Scooby Doo? 5 zaskakujących teorii o bajkach z Twojego dzieciństwa

Ale co jak wam powiem, że to nie Mózg jest mózgiem tej kreskówki?

Teoria spiskowa zakłada, że to Pinky jest prawdziwym geniuszem! Dowodem na to może być piosenka z czołówki, gdzie w oryginale usłyszymy „one is a genius and the other is insane” bez wyraźnego wskazania który jest który (niestety polscy tłumacze dali ciała i przetłumaczyli to jako „niski to geniusz, wysoki..no cóż”). Fani zauważyli, że podczas gdy Pinky wiele razy dowodzi swojej inteligencji, Mózg powtarza utarte schematy, co za każdym razem kończy się niepowodzeniem.

A jak to powiedział Albert Einstein: Szaleństwem jest robienie w kółko tego samego i oczekiwanie różnych rezultatów.

3. Scooby Doo

Nie dziwiło was nigdy, że czworo nastolatków jeździ po kraju i łapie przestępców na własną rękę? Ani że ci wszyscy przestępcy mają na co dzień normalne, dobrze płatne prace? Coś tu ewidentnie nie gra.

Co jest dziwnego w Spongebobie i Scooby Doo? 5 zaskakujących teorii o bajkach z Twojego dzieciństwa

Może dlatego, że akcja kreskówki dzieje się w czasach po wielkim krachu ekonomicznym. Dorośli są zbyt zajęci kombinowaniem sposobu na szybką kasę, aby przejmować się domorosłymi „pogromcami duchów”. Jeśli dodamy do tego fakt, że banda Scoobyego nie szuka dziwnych miejscówek celowo, a napotyka oszustów-przebierańców zupełnym przypadkiem (i to z zatrważającą częstotliwością!) , wyłania nam się z tego obraz kraju pogrążonego w upadku finansowym i ludzi sięgających po najdurniejsze pomysły, aby wyjść z kryzysu.

4. Kubuś Puchatek

Co jest dziwnego w Spongebobie i Scooby Doo? 5 zaskakujących teorii o bajkach z Twojego dzieciństwa

Ta teoria, w przeciwieństwie do pozostałych, nie jest jedynie wymysłem fanów, a została zaproponowana przez Kanadyjskie Towarzystwo Medyczne.

Według niej każda z postaci w Kubusiu Puchatku symbolizuje inne schorzenie psychiczne. Tak więc mamy: Puchatka, który cierpi na zaburzenia odżywiania, Prosiaczka z zespołem lęku uogólnionego, Kłapouchego zmagającego się z depresją, Sowę z dysleksją i zanikami pamięci krótkotrwałej oraz Tygryska przejawiającego zachowania ADHD.

Na koniec najcięższe: Krzyś ma schizofrenię, a wszystkie postacie ze Stumilowego Lasu „ujawniają się” w zależności od jego nastroju.

5. Ed, Edd i Eddy

Teraz przyszukujcie się na coś naprawdę wstrząsającego!

Według tej teorii…Ed, Ed i Eddy oraz pozostałe dzieci zamieszkujące fikcyjne miasteczko Cul-de-sac są w rzeczywistości martwe, a miejsce, w którym przebywają to czyściec.

Brzmi to okropnie, ale istnieje sporo dowodów potwierdzających tę makabryczną teorię.

Wszystkie dzieci mają zielone lub niebieskie języki. W kreskówce nie pojawiają się żadni dorośli (wiemy o nich tylko z opowieści dzieci), trwa wieczne lato, a akcja rozgrywa się cały czas w tym samym miejscu.

Gdyby tego było mało, każde z dzieci wydaje się pochodzić z innego okresu historycznego (pomiędzy rokiem 1900 a 2000). To oraz liczne retrospekcje sprawiają,że trudno określić czas, w którym osadzona jest fabuła bajki.

Co jest dziwnego w Spongebobie i Scooby Doo? 5 zaskakujących teorii o bajkach z Twojego dzieciństwa

Pierwszy do czyśca trafił Rolf (koło roku 1900). Jego rodzina miała farmę, a sam Rolf zginął w 1903 roku stratowany przez zwierzęta z rodzinnego gospodarstwa. To może wyjaśniać, czemu jako jedyny ma krowę, kaczkę, kilka świni i kur.

Niedługo później do Rolfa dołączył Johnny wraz ze swoją Deską. Johnny był za życia bardzo samotnym chłopcem – swoim jedynym przyjacielem uczynił deskę z namalowaną przez siebie buzią. Zmarł w 1922 roku na gruźlicę, 6 lat przed wynalezieniem penicyliny. Deska towarzyszy mu w życiu po śmierci, ponieważ była ostatnią rzeczą, na którą Johnny spojrzał, zanim zasnął na zawsze.

Potem przyszedł Eddy. Urodzony w Nowym Jorku, podczas Wielkiej Depresji przeniósł się z rodzicami w okolice, w której mieszkali wcześniej Rolf i Johnny. Jako że jego rodzina doświadczyła biedy, jaka ogarnęła wtedy całe Stany, Eddy od małego kombinował, skąd wyciągnąć trochę drobnych. I to doprowadziło go do zguby – Eddy utopił się w jeziorze, gdzie wskoczył, uciekając przed rozwścieczonymi kolegami, których wcześniej oszukał.

Kolejnymi przybyszami w zaświaty było rodzeństwo Ed i Sarah. Ich ojciec zginął w czasie II wojny  światowej, przez co matka stała się wycofana i przestała się o nich troszczyć. Ed i Sarah zginęli w tragicznym wypadku samochodowym, kiedy matka odwoziła ich do dziadków.

Nazz urodziła się w latach 60’ w rodzinie hipsów. Zginęła z całą swoją rodziną z rąk seryjnego mordercy, który uciekł ze szpitala psychiatrycznego.

Następnie w czyśćcu pojawił się Edd. Od najmłodszych lat rodzice kładli nacisk na edukację Edda. Ze wszystkich sił chcieli, aby Edd dostał się do collegu, w czym miała pomóc surowa dyscyplina. Edd zginął w latach 80’ wyniku eksplozji podczas jednego z domowych eksperymentów chemicznych.

Co jest dziwnego w Spongebobie i Scooby Doo? 5 zaskakujących teorii o bajkach z Twojego dzieciństwa

Kevin urodził się w dniu, w którym odszedł Edd. Matka Kevina zmarła, kiedy miał roczek i od tego czasu chłopiec pozostawał pod opieką ojca, który nadużywał alkoholu i stosował przemoc.  Wychowany w patologicznym środowisku, był pełen wewnętrznej frustracji, którą wyładowywał na rówieśnikach. Trafił do czyśćca po tym, jak ojciec w pijanym szale zatłukł go na śmierć. W zaświatach Kevin stworzył sobie własny obraz rodziny i opisuje swojego ojca jako kochającego i obsypującego go prezentami. Dalej przejawia agresywne zachowania wobec innych dzieci.

Jako ostatni do Cul-de-sac przybywa Jimmy urodzony po roku 2000. Zmarł na białaczkę. Ma problem z nawiązaniem kontaktu z resztą dzieci, ponieważ jego rodzice  uważali, że jest zbyt słaby, aby bawić się z rówieśnikami.

Zostają nam jeszcze siostry Ohydki, które wg teorii są demonami, które mają dręczyć dusze dzieci, które nie dostały się do nieba. Jako jedyne mają normalny kolor skóry i języków, taki jak mają żywi ludzie.

 

Wiem, że już nigdy nie spojrzycie na te bajki w ten sam sposób. You’re welcome.

 

Chętnie poczytam, jak znacie najdziwniejsze teorie spiskowe (niekoniecznie o bajkach) !

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial